Dom czy mieszkanie, nasz wybór

Dom czy mieszkanie? Co wybrać?
Dom czy mieszkanie? Na co się zdecydować

Dom czy mieszkanie?  Wielu z nas na pewnym etapie życia staje przed takim wyborem. Dla mnie decyzja od  samego początku była oczywista.

Odkąd sięgam pamięcią, posiadanie własnego domu było jednym z moich marzeń. Z racji, iż do dwudziestego pierwszego roku życia mieszkałam w domu, wiem jak dobrze się mieszka we własnym domu. Ale nie obce są mi również negatywne aspekty bycia jego posiadaczem.

Obecnie od ośmiu lat poznaję „uroki” życia w mieszkaniu i muszę przyznać, iż mimo wszelkich udogodnień związanych z mieszkaniem w tzw. bloku, nie mogę doczekać się momentu kiedy zamieszkam we własnym domu.

Co wybrać? Dom czy mieszkanie?

Dom czy mieszkanie ?  Ta decyzja nie jest łatwą, bo jest teoretycznie decyzją na całe życie i wiąże się z stosunkowo dużymi kosztami.

My z Mężem od około roku zaczęliśmy intensywniej zastanawiać się nad naszą przyszłością. Gdzie chcemy mieszkać, zostać w Wiedniu czy wracać do Polski i na szczęście obydwoje byliśmy tego samego zdania:

Budujemy dom i wracamy do Polski.

Szczerze powiedziawszy długo nie musieliśmy się zastanawiać, a decyzja o wyborze domu była dla nas oczywista.

A oto kilka powodów, dla których według naszej opinii  lepiej zamieszkać w domu domu a nie w mieszkaniu:

 • posiadanie własnego podwórka oraz ogrodu
 • brak uporczywych sąsiadów „z góry”
 • rodzina na miejscu (nasz dom powstanie w tej samej miejscowości)
 • możliwość umiejscowienia pomieszczeń według własnych potrzeb
 • bliskość natury
 • wystarczająca ilość miejsca dla odwiedzających nas gości
 • brak poczucia „zamknięcia”
 • posiadając już potomstwo, nie trzeba codziennie wychodzić na plac zabaw i zabierać przy tym całego ekwipunku, jakiego dziecko potrzebuje 
 • można słuchać głośno muzyki o każdej porze dnia i nocy bez obaw, że sąsiad będzie stukał po grzejnikach, czy co gorsze wezwie policje 
 • możliwość organizowania „garden party” 🙂 
 • brak dogłosów miasta (dom będziemy budować na wsi)

Ale nie ma co koloryzować posiadanie domu to nie same pozytywy, jest też klika wad:

 • ciągła praca związana z utrzymaniem ogrodu i podwórka w należytym porządku (koszenie trawy, dbanie o kwiaty i krzewy, zimą odśnieżanie itp.)
 • koszty związanie z utrzymaniem domu
 • wszelkich napraw trzeba dokonywać na własną rękę
 • więcej sprzątania 🙂
 • trudniejszy dostęp do wszelkiego rodzaju rozrywek (kino, teatr, kawiarnia, restauracja)

Mimo wszelkich utrudnień, które niesie ze sobą również sam etap budowy domu, myślę, że jest to jedna z lepszych decyzji w naszym życiu.

A co z kosztami?

Wiele osób, które rozważają kupno mieszkania czy też budowę domu, jako pierwszą kwestie biorą pod uwagę koszty tej „inwestycji”, jest to całkowicie zrozumiałe, my również zwracamy uwagę na aspekt finansowy. Dla wielu mieszkanie okazuje się tańszym i bardziej opłacalnym wyborem. My po krótkim zapoznaniu się z rynkiem mieszkaniowym tak z czystej ciekawości bo decyzja już była podjęta, stwierdzamy, iż ceny mieszkań  są zaporowe, np. w Katowicach za dwupokojowe (50/60m²) mieszkanie w miarę przyzwoitej dzielnicy z małym balkonem trzeba zapłacić od/ około 200.000 tys. zł chyba, że jest to mieszkanie do kompletnego remontu, cena będzie adekwatnie niższa ale doliczając koszty remontu cena będzie podobna.

Przybliżony koszt budowy naszego domu jest podobny do kosztów takiego mieszkania, ale muszę dodać, jak już wspomniałam w swoim pierwszym wpisie, że  nasz dom będzie się różnił od typowych domów, które są budowane w naszych okolicach (małopolska) i dlatego koszty jego budowy będą znacznie niższe, a będąc już w posiadaniu działki nie było się nad czym zastanawiać.

Ale  jak wiadomo, każdy ma inną sytuację,  jedni nie mają działki, a to również spory koszt, niektórzy po prostu wolą mieszkać w bloku. Biorąc pod uwagę naszą sytuacje wybór pomiędzy: Dom czy mieszkanie, nie był dla nas trudny.

Wszystko co napisałam jest moim punktem widzenia, ale wiadomo ile osób tyle różnych opinii i nie każdy musi podzielać moje zdanie 🙂

Jestem ciekawa jakie jest wasze zdanie na ten temat,  czy już wybraliście swoje miejsce na ziemi? Jeśli tak to co przemówiło za konkretną decyzją?

 

Dziękuję za poświęcony czas

Pozdrawiam

Katarzyna

 

8 myśli w temacie “Dom czy mieszkanie, nasz wybór”

 1. Kasiu mieszkałam do 22-go roku życia w bloku.W domu prywatnym mieszkam już 20 lat i powiem szczerze,że dla mnie osobiście najgorsze były pierwsze lata mieszkania na wsi:nowe otoczenie,środowisko -czułam się taka wyobcowana😁Teraz po latach znalazłam swoje miejsce na ziemi!Nie przeprowadziłabym się nigdy do bloków.Jestem kochana z Tobą i gratuluję decyzji jaką podjęliście 😄❤️💋

 2. Mieszkam w domu, bywa uciążliwe utrzymywanie porządku zarówno w domu jak i dookoła niego. Ale niedzielny relaks na hamaku we własnym ogrodzie -bezcenne! Odwiedzając znajomych mieszkających w blokach tym bardziej doceniamy z mężem ze mamy swój dom. I jeszcze ważna rzecz- nie trzeba wyprowadzac psa- a dla mnie pies to członek rodziny. Niby słabszy dostęp do kultury, bo wieś.. dla chcącego nic trudnego 🙂 Trzymam kciuki za Was i Wasze plany!

  1. Dokładnie dom to nie tylko sam przyjemności ale warto. Właśnie o psie zapomniałam, my też chcemy pieska w domu a to ogromna wygoda, kiedy nie trzeba go codziennie wyprowadzać. 🙂

 3. Dom, dom i tylko dom! Z ogródkiem, świeżym zapachem wolności i radosnym nieskrępowaniem!
  Wychowałam się na wsi, w domku, a teraz od prawie już 2 lat mieszkam w mieszkaniu i już mam trochę dość. Niby (zdecydowanie) mniej sprzątania, ale aktualnie sąsiad remont robi i dziwnym trafem i mnie się jakiś piasek? tynk? na blacie w kuchni znalazł 😉 lub raczej znajduje się … codziennie … Czasami mam wrażenie, że powierzchnia do sprzątania w mieszkaniu to jednak nie rzeczywisty, posiadany metraż, a suma całego pionu. W domu zdecydowanie się tak nie kurzyło!
  Kasiu trzymam kciuki za Wasz upragniony domek i śledzę postępy!

 4. Kasik, od ponad 5 lat mieszkam w bloku, od kiedy urodził się nasz synek zdecydowanie się tu męczę. Tatarska krew jednak daje znać o sobie 😉 Mój mąż mówi, że chciałby mieć dom, ale ciągle powtarza, że nas nie stać… Mam nadzieję, że uda nam się niebawem dojść do porozumienia, wybrać projekt, wybrać miejsce i zacząć budowe 🙂 Uściski!

  1. Kasiu może nasz domek was zainspiruje koszty wiadomo są przy budowie domu zawsze spore, ale nasz dom będzie tańszy niż te,które się buduje w naszych Żarkach. Może Mąż zmieni zdanie, jak mu pokażesz, że da się taniej 😉😊 widzę, że też masz bloga muszę koniecznie tam zajrzeć. Pozdrawiam 😊

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *