Działka pod budowę domu

Działka pod budowę domu

 

Dzisiaj chcę wam pokazać naszą działkę pod budowę naszego (nie) standardowego domku. Wspomnę również czym kierować się kupując działkę oraz napiszę wam jakie są wady i zalety naszego kawałka ziemi.

Kika słów o kupnie działki

Osoby, które są na etapie poszukiwania działki pod budowę domu powinny przemyśleć kilka ważnych aspektów.  Przed wszystkim położenie działki, im bliżej dużego miasta, czy też na jego obrzeżach tym drożej.  Wszystko zależy od rozmiaru naszego portfela, jeśli jednak liczymy się z kosztami powinniśmy zwrócić uwagę na lokalizację działki. Czasem kilka kilometrów dalej od większego miasta można znaleźć stosunkowo tanie działki.

Dobrze jest się poinformować czy w okolicy jest szkoła, przedszkole, jak daleko są sklepy. Cóż będzie nam z pięknej i może taniej działki, kiedy kolejny sklep lub szkoła będą oddalone o kilkadziesiąt kilometrów.

Co do powierzchni działki, uważam, iż optymalna działka pod budowę domu powinna mieć od 10 – 15 arów.  Mamy wtedy wystarczająco miejsca aby wybudować domu oraz zostanie nam jeszcze sporo powierzchni na ogród czy też uprawę małego ogródka z warzywami.  Większa działka, to nie nie tylko większe koszty, to także więcej pracy np. koszenie trawnika.

My naszą działkę dostaliśmy od rodziców, dzięki temu zaoszczędzimy kilka dobrych złotych na budowie domu. Wiadome jest, że działki budowlane są dosyć drogie a my mamy już ten wydatek z głowy. Nasza działka ma około 15 arów. Usytuowana jest za domem moich rodziców, co jest jej plusem a i minusem zarazem.

 Działka pod budowę domu. Wady i zalety naszej działki

Zacznę może od jej  minusów.

  • Brak  bezpośredniego dostępu do drogi.

Czeka nas więc robienie dosyć długiego dojazdu, około 40 metrów, który będzie przebiegał przez posesje moich rodziców.  Również z tą odległością wiążą się kolejne koszty jakimi są przyłącza. Im dłuższa droga prowadząca do działki, tym wyższe koszty podpięcia mediów.

  • Umiejscowienie działki na terenie, gdzie występują szkody górnicze.

To jest dosyć duży problem. Tutaj również będzie nas to kosztowało, bo już tak na 99% jesteśmy zdecydowani na płytę fundamentową, która jest droższa od ławy fundamentowej czy też fundamentu krzyżowego.

Tutaj muszę wspomnieć, iż jest dla mnie absurdem fakt, że kopalnia, zwraca część kosztów za fundament krzyżowy a nie za płytę. Wszelkie dostępne informacje mówiąc jasno, że płyta jest idealnym rozwiązaniem na tereny zagrożone szkodami górniczymi, a mimo to kopalnia upiera się przy ławie fundamentowe.j Ale cóż dla nas liczy się stabilność i bezpieczeństwo naszego domu, dlatego wolimy nie oszczędzać na fundamencie.

Działka pod budowę domu
Już za niedługo będzie stał tutaj nasz dom :)!

Jak widać na załączonym obrazku, musimy naszą działeczkę jeszcze oczyścić i przygotować pod pierwsze roboty.

Teraz przejdę do plusów naszej działki.

  • Brak kosztów związanych z kupnem działki

Największym plusem jest fakt, iż działkę dostaliśmy i nic nas nie kosztowała, nie licząc kosztów notarialnych.

  • Położenie działki

Dla mnie również zaletą jest miejsce, gdzie znajduje się nasza działka, czyli moja i mojego męża rodzinna miejscowość. Miejsce, gdzie oboje się wychowaliśmy i gdzie mieszka nasza rodzina. To duży plus patrząc przyszłościowo, gdy pojawi się potomstwo pomoc rodziny jest nieoceniona. Nasi rodzice nie będą już młodsi wręcz przeciwnie, więc dobrze jest mieć ich obok siebie, bo mogą oni również naszej pomocy potrzebować.

Dodam jeszcze, że nasza wioseczka jest położona w pomiędzy Krakowem i Katowicami, dwoma dużymi miastami, które dają wiele możliwości zawodowych i nie tylko.

  • Oddalenie od drogi

Tutaj nikt nie będzie bezpośrednio z drogi zaglądał nam na podwórko czy też w okna, co może być zwłaszcza latem doszyć uporczywe, gdyż dużo czasu spędza się na zewnątrz.

  • Usytuowanie według stron świata

Jak już pisałam w poście  o projekcie naszego domu, nasza działka jest bardzo dobrze usytuowana według stron świata, co jest jej kolejną zaletą.

Czasami jednak mam takie myśli,  gdybym miała nieograniczone możliwości finansowe, czy wybrałabym inne miejsce. Nie umiem sobie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony marzy mi się działka położona blisko natury, koło lasu lub jakiegoś jeziora. Całkowicie oddalona od innych domów, a z drugiej strony cieszę się, że będziemy mieszkać tak blisko naszej rodziny a mimo wszystko ciągle osobno. Teraz nie mam już co rozmyślać działka jest już nasza i decyzja zapadła i niebawem będziemy budować dom 🙂

A czy ktoś z was jest na etapie kupna działki ? Jakie kryteria musi spełniać wasza działka? Czy może tak ja my macie już swój kawałek ziemi i tak naprawdę nie musieliście szukać?

Dziękuje za uwagę i pozdrawiam

Kasia

 

 

 

2 myśli w temacie “Działka pod budowę domu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *