Kiedy najlepszy czas na dziecko?

Kiedy najlepszy czas na dziecko?

Dziś chcę poruszyć jak dla niektórych dosyć kontrowersyjny temat. A mianowicie, kiedy najlepszy czas na dziecko? Jeśli jesteście ciekawi mojego punktu widzenia na ten temat zapraszam do dalszej lektury.

Dzisiejszy wpis kieruję przede wszystkim do kobiet, które podobnie jak ja są krótko przed 30-tką lub już po. Ale i nie tylko, myślę, że młodsze kobiety, zwłaszcza obecne mamy również zainteresuje ten temat.

Kiedy najlepszy czas na dziecko? Nie ma na to konkretnej odpowiedzi ani żadnych wytycznych. Są kobiety, które w wieku 20 lat idealnie odnajdują się w tej roli i nie pragną  tak mocna niczego innego. Z drugiej strony mamy kobiety, które z decyzją o byciu mamą odczekują troszkę dłużej, czyli takie jak ja.

Presja społeczna

Będąc w wieku 29 lat, w mniemaniu wielu osób, jest to już dla mnie ostatni dzwonek na dziecko. Zdarza się dosyć często, że słyszę takie wypowiedzi od osób z mojego otoczenia. Będąc już w związku małżeńskim od prawie trzech lat powinnam już dawno być w ciąży, ba! ja już powinnam myśleć o drugim. Nie rozumiem takiego toku myślenia. Każda z nas kobiet ma prawo decydować, kiedy chce zostać matką lub czy w ogóle chce nią być. Domyślam się, że nie tylko ja tak mam. Niestety w naszym społeczeństwie funkcjonuje jeszcze przekonanie, iż jak do 30-tki nie urodzisz dziecka to później będziesz już za stara. Czasem słyszymy a to na imprezie rodzinnej, a tu sąsiadkę spotkasz, bez żadnej krępacji pada hasło:    A kiedy Wy?

Znacie to? Myślę, że wiele z was tak.

A może któraś z kobiet po prostu nie może mieć dziecka i jest to dla niej za każdym razem ogromne cierpienie, kiedy ktoś ją o to  pyta? Dlaczego my ludzie nie możemy być bardziej taktowni. Przecież jak ktoś się zdecyduje na dziecko, to na pewno w odpowiednim czasie poda tą informacje do opinii publicznej.

Moja decyzja

Ja, jak najbardziej chce być matką, a gdybym  nie chciała to czy byłabym jakaś gorsza? Dlaczego piętnuje się osoby, które nie chcą być rodzicami? Ja, szanuje każdego wybór, uwierzcie mi znam osoby, które naprawdę ciężko miałyby odnaleźć się w tej roli. Poza tym nie każdy chce mieć potomstwo i trzeba to szanować i nie wytykać takich osób palcami,  każdy ma prawo do swojego wyboru.

Na szczęście jest też wiele osób, które podzielają moje zdanie, o nieco późniejszym macierzyństwie i to mnie cieszy, coraz więcej osób odchodzi od tego zaściankowego myślenia.  Dla mnie zostanie rodzicem w późniejszym wieku, oznacza bardziej świadomą decyzję, dojrzalsze podejście do „sprawy”. Absolutnie nie chcę w tym momencie żadnej młodej mamie ująć tego, iż nie jest dojrzała, nie o to mi chodzi. Ja piszę ze swojej perspektywy, ja np. w wieku 20/21 lat,  nie byłam absolutnie gotowa na dziecko, inne rzeczy mi były w głowie 🙂 Znam jednak młode mamy, które są niesamowicie dojrzałe, idealnym przykładem jest moja siostra.  Na to nie ma reguły. Wiem także, że każda już obecna młodsza czy starsza Mama za żadne skarby świata nie cofnęła by czasu, i kocha swoją pociechę całym sercem.

Myślę dzisiaj, że to dobra decyzja z naszej strony. Zdaję sobie doskonale sprawę, z czym wiąże się posiadanie dziecka, ile jest to wyrzeczeń, jak ogromna jest to odpowiedzialność. Dlatego chcemy jeszcze poczekać, chcemy trywialnie mówiąc jeszcze pożyć, świata zwiedzić, zapewnić naszemu dziecku godną przyszłość. Czy to jest egoistyczne z naszej strony, absolutnie nie, myślę, że wręcz przeciwnie. Będąc spełnioną mamą, będę mogła się całkowicie oddać wychowaniu mojego dziecka. Wiem, wiem, że mając dziecko też można korzystać pełną piersią z życia ale oczywistym jest, że z dzieckiem jest już trudniej.  Będąc człowiekiem spełnionym i zadowolonym z własnego życia, będziemy dobrymi rodzicami, bo szczęśliwa i spełniona mama to szczęśliwie dziecko, czyż nie?

Wszystko ma swoje plusy i minusy

Nieważne czy mając 20+ lub 30+  i w danym momencie zostajemy rodzicami, każdy ten czas ma swoje plusy i minusy. Mówi się, że mając 20 lat, ma się więcej siły, człowiek mniej się stresuje i po 40 będzie się mieć dzieci odchowane i będzie miało się spokój.  Ale czy to w dzisiejszych ma jeszcze rację bytu? Może to i prawda, że mając 30+ co niektórzy mają już mniej werwy, siły, mnie to jednak nie dotyczy. Nie chcę być źle zrozumianą, ale to jest moje podejście, mój tok myślenia.

W całym tym ambarasie, jedyną prawdą jest, iż decyzja w którym momencie czas na dziecko jest bardzo indywidualna.  Jak to mówią nigdy nie ma odpowiedniego czasu. Najważniejsze jest by być tej decyzji pewnym i podejmować ją świadomie. Nie ulegać wpływom innym, czy też presji otoczenia,” bo już trzeba, już najwyższy czas, później będziesz za stara”. To tylko i wyłącznie nasza decyzja, my decydujemy, kiedy jest najlepszy czas dla nas na dziecko.  Bo to my będziemy je wychowywać, nikt inny za nas tego nie zrobi. Nie dajmy się zwariować młodą mamą można również być w wieku 30+.

W tym wpisie chciałam zwrócić uwagę na to, że tak wielu z nas nie akceptuje wyborów innych, bycie „innym” jest krytykowane. Nie każdy musi do 30-tki mieć dziecko. To kwestia absolutnie indywidualna i dajmy każdemu decydować o sobie. Szanujmy wzajemne decyzje.

Może wiele z was nie zgadza się ze mną i ma odmienne, zdanie ale tak to już jest w naszym świecie, ile osób tyle opinii, i to jest dobre. Gdyby każdy z nas myślał tak samo, nasz świat może nie wyglądał by tak jak teraz i troszkę nudno by nam było 🙂

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Mamuśki po 30-tce jak wy widzicie z perspektywy czasu swoją decyzję?

Dziękuję wam za uwagę i pozdrawiam

Kasia

 

 

 

4 myśli w temacie “Kiedy najlepszy czas na dziecko?”

  1. Kochana Kasiu,choć decyzje o byciu mamą podjelam kilka lat przed 30-tką-czego absolutnie nie zaluje!!!to zgadzam sie z Tobą w 100%-pozdrawiam i oczywiscie kibicuje!!!

  2. Kasia tak samo mam… 6 lat po ślubie i ciągle a wy kiedy?… a po cichu e oni już nie będą mieć na pewno dzieci bo już za stara….no nie jest to miłe… ale ma wszystkich gdzieś to moje życie i moja sprawa!

    1. Dokładnie Karo to tylko i wyłącznie wasza sprawa a takimi ludzmi nie ma co się przejmować takie zachowanie świadczy tylko i wyłącznie o nich. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *