Zdrowe odżywianie – Książki, część I.

 

Zdrowe odżywianie, książki

Dzisiaj będzie o książkach, które zainspirowały mnie do zmian w moim stylu życia. Jeśli interesuje Cię tematyka zdrowego stylu życia, to musisz przeczytać ten wpis 🙂 Zapraszam.

Moją przygodę ze zdrowym odżywianiem zaczęłam od zdobywania wiedzy na ten temat. Tak naprawdę nie wiem co było pierwszym bodźcem, który „popchnął” mnie w kierunku tematu zdrowego odżywiania. Myślę, że nie ma to większego znaczenia, ważne jest,że teraz żyję świadomie i wiem co jest dla mnie dobre a co nie. Wiedzę na ten temat pozyskiwałam i dalej pozyskuję z książek oraz różnych wykładów na temat zdrowego stylu życia. W pierwszym  wpisie na temat zdrowego odżywiania wspomniałam, że napiszę również o książkach, które dostarczyły mi wiedzy w tym temacie. Dzisiaj będzie właśnie o nich.

Planując ten wpis chciałam dodać wszystkie książki naraz, jednak zmieniłam koncepcję i podzielę te wpisy na dwie części,między innymi dlatego, że byłoby tego za dużo. Dzisiaj będzie część pierwsza, o książkach,które się łatwo i lekko czyta, taki zbiór wiedzy dla początkujących w temacie zdrowego odżywiania.  Jeśli jesteś już obeznany/a w temacie zdrowego stylu życia i szukasz bardziej szczegółowych informacji, dzisiejszy wpis może Cię nie zainteresować.

W kolejnej część przedstawię wam książki w których informacje są oparte o naukowe badania i są napisane w większości przez lekarzy. Jednak na początek , polecam każdemu kto się interesuje, bądź chce zaczerpnąć wiedzy w temacie zdrowego odżywiania, sięgnąć  po wymienione przeze mnie pozycje, lub chociaż jedną z nich. One pomogły mi otworzyć oczy na wiele aspektów związanych ze zdrowym i świadomym życiem, o których wcześniej nie miałam pojęcia.

 

Zdrowe odżywianie, książki, które polecam. Część I.

 

Zdrowe odżywianie, zdrowy styl życia

 

Pierwszą książką, dotyczącą zdrowego stylu życia, którą przeczytałam, była  „Czy wiesz co jesz”. Nawet nie pamiętam kiedy to było, dobre parę lat temu. Zakupiłam ją pod wpływem programu Pani Katarzyny Bosackiej. Uwielbiałam ten program i jak tylko ukazała się książka, to musiałam ją mieć. Ta książka to zbiór informacji dla świadomego konsumenta. Jakie produkty wybierać, jak nie dać się oszukać producentom żywności oraz wiele innych przydatnych wskazówek dotyczących naszych codziennych żywieniowych wyborów. Jednak nie wszystkie informacje zawarte w tej książce są według mojej dzisiejszej wiedzy aktualne. Choć dla osoby całkiem zielonej w tych tematach,  jest to jak najbardziej godna polecenia pozycja na początek.

 

 

Zdrowa żywność, fit
Zdjęcie z internetu.

Tutaj wybaczcie mi jakość i rozmiar zdjęcia, ale jest ono ściągnięte z internetu, gdyż książkę pożyczyłam i nie mam jej fizycznie na ten moment w posiadaniu.  Drugą książką jaką chcę wam z całego serca polecić jest pozycja Beaty Pawlikowskiej „Największe kłamstwa naszej cywilizacji”. Pani Beata w bardzo prosty i przystępny sposób opisuje, jak producenci żywności nas zatruwają i jak dajemy się oszukiwać. Z tej książki dowiesz się jakie produkty mają fatalny wpływ na nasze zdrowie oraz czego unikać, aby cieszyć się zdrowym ciałem i duchem. Jak to w zwyczaju ma Pani Beata, książka ta obfituje w jej rysunki i charakterystyczne dla niej żółte kartki zapisane niczym ręcznie. Te wstawki bardzo urozmaicają jej książki.

 

Zdrowe życie, zdrowe odżywianie

Jako kolejną muszę polecić drugą część z serii „W dżungli zdrowia”, czyli „Największe skarby naszej cywilizacji”. Tutaj Pani Beata w przeciwieństwie do poprzedniej książki, przedstawia produkty,które mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Opisuje po kolei produkty, które są ogólnodostępne w sklepach i czasem przez nas nie doceniane. Z tej książki dowiemy się jakie składniki przemycić do codziennej diety, aby wzbogacić ją o produkty bogate w składniki odżywcze. Nie są to wyszukane produkty tylko łatwo dostępne dla każdego z nas jak np. soczewica, gruszki czy maliny.

 

 

Chemia w żywności
Zdjęcie z internetu

 

Kolejną pozycją, jest książka Pani Juli Bator, „Zamień chemię na jedzenie”. Ta książka może zainteresować zwłaszcza mamy, które mają chorowite dzieci. Pani Julia oprócz rzetelnych informacji o szkodliwości wielu produktów, zawarła w swojej książce wiele ciekawych przepisów np. na domowe słodycze. Z tej książki wyniesiemy również informacje np. o tym jakich garnków używać a jakie wręcz nam szkodzą. Polecam tą pozycje zwłaszcza wszystkim mamą, które chcą wprowadzić zmiany w sposobie odżywiania swoich pociech.

 

Zdrowe życie, żyj zdrowo

Ostatnia w tym zestawieniu książka, znowu Pani Beata, ale cóż zrobić, ja bardzo lubię książki tej autorki. Tutaj muszę nadmienić, że ta książka jak  i poprzednie są napisane bardzo potocznym językiem, słownictwo w tych książkach nie jest bynajmniej górnolotne, lecz mi odpowiada.  Moja osobista dygresja w stosunku do tych książek jest taka, że Pai Beata lubi się powtarzać, pewne informację są po porostu powielane. Mnie to nie zbytnio nie przeszkadzało, gdyż nie czytałam tych książek jedna po drugiej.  Książka „W dżungli zdrowia” rozpoczyna serię książek o zdrowym stylu życia Pani Beaty. Do tej serii należą już wyżej wymienione dwie pozycje oraz jeszcze jedna, której wam nie polecę, gdyż mi osobiście nie przypadła do gustu. W książce znajdziemy dużo przemyśleń, cytatów Pani Beaty na temat zdrowego ciała i umysłu. Oprócz informacji co autorka na co dzień je a czego unika, dowiemy się jak możemy chronić się przed chorobami za pomocą zdrowej żywności.

Oczywiście nikogo nie namawiam do zakupu tych książek. Chciałam Wam tylko przedstawić kilka ciekawych, które mi pomogły na początku mojej przygody ze zdrowym stylem życia. Dostarczyły mi wiedzy, o której nie miałam pojęcia, bo skądże,w domu nikt nie interesował się taką tematyką i niestety w szkołach też nikt nas nie uczy jak zdrowo się odżywiać i dbać swoje zdrowie, a szkoda wielka szkoda. 

Na koniec dodam jeszcze, że absolutnie nie uważam się w tym temacie za eksperta, dzielę się z Wami tylko i wyłącznie własnymi doświadczeniami 🙂

A może ktoś z Was już czytał którąś z tych książek, jakie są Wasze wrażenia? Ma ktoś do polecenia inne ciekawe pozycje poruszające tematykę szeroko pojętego zdrowego stylu życia? Podzielcie się swoimi typami.

Dziękuję Wam za uwagę

i pozdrawiam cieplutko

Kasia

Jedna myśl w temacie “Zdrowe odżywianie – Książki, część I.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *