Budowa domu formalności. Od czego zacząć?

 

Budowa domu formalności

Dzisiaj zapraszam Was na wpis, który może dla wielu osób okazać się bardzo przydatny. Jeśli zamierzasz budować dom i nie wiesz jak się do tego zabrać, nie wiesz jakie formalności musisz załatwić przed budową, to zapraszam do dalszej części wpisu.

Kiedy sami zaczynaliśmy myśleć o budowie domu byliśmy kompletnie zieloni w tym temacie. Nie mieliśmy pojęcia od czego zacząć do kogo się udać. Wszystko wydawało się takie skomplikowane. Od znajomych, którzy mieli już ten etap za sobą dowiedzieliśmy się, że trzeba się udać do architekta i on nas pokieruje dalej. Tak też zrobiliśmy. Tutaj muszę nadmienić, że wszystkie sprawy papierkowe załatwia za nas nasz architekt, gdyż ciężko byłoby nam to wszystko załatwiać na odległość, z racji, iż aktualnie  mieszkamy za granicą. Jednak po rozmowach z architektem i przeszukaniu sieci wiem już jak to wszystko wygląda i wbrew pozorom nie taki diabeł straszny 🙂 Zwłaszcza po zmianie prawa budowlanego.

Od czego zacząć?

Na samym początku polecam zastanowić się kiedy chcemy zacząć budowę? Czy spieszy nam się czy może nam nie zależy na czasie. Jeśli chcemy jak najszybciej zacząć budować dom to powinniśmy już na samym początku zacząć rozglądać się za firmą budowlaną. Gdyż normalnie dobre firmy mają długie terminy i może się okazać, że dostaniemy termin dopiero za rok albo i później.

Kolejnym krokiem powinno kupno działki.  Jeśli macie już działkę tak jak my (o naszej działce możesz przeczytać tutaj ) to macie już jeden etap z głowy. Pamiętajcie jednak, o tym, że  przy zakupie bądź przy przepisie działki bardzo ważne jest aby działka miała dostęp do drogi publicznej a najlepiej by było, aby działka była już uzbrojona (prąd, woda, gaz) wtedy mamy mniej załatwień.

Kiedy mamy już działkę pora na szukanie odpowiedniego projektu dopasowanego do potrzeb naszych i naszej działki. W internecie jest mnóstwo gotowych projektów np. na stronach takich jak archon.pl. Mimo tak ogromnego wyboru, często trzeba adaptować projekt u architekta. My wybraliśmy opcję projektu indywidualnego (nasz projekt możecie zobaczyć tutaj )i nie żałujemy.

Przed udaniem się do architekta należy zwrócić się do uprawnionego geodety, który sporządzi dla nas mapę sytuacyjno-wysokościową do celów projektowych w skali 1:500. Nasz architekt współpracuje z geodetą więc nie musieliśmy dostarczać tej mapki. Jeśli wybraliśmy opcję projektu indywidualnego to nasz architekt powinien z nami omówić wszystkie ważne kwestie dotyczące budowy domu takie jak: fundament (dopasowany do warunków panujących na danym terenie u nas z racji szkód górniczych będzie to płyta), jaką wentylację chcemy mieć w domu, jak będziemy ogrzewać nasz dom,  jeśli nie ma kanalizacji w miejscowości, gdzie chcemy budować dom musimy wiedzieć w jaki sposób będziemy odprowadzać ścieki, jakie systemy chcemy mieć w naszym domu. Dobry architekt powinien Wam doradzić co do tych kwestii.

Kolejno należy udać się do się do dostawcy energii elektrycznej (o ile nasza działka nie jest uzbrojona)i złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci. Podobne wnioski składamy w zakładzie wodociągowym oraz w gazowni. Wnioski można bez problemu pobrać ze stron dostawców.

Ja w tym wpisie opisuję etap jakim jest zgłoszenie budowy, istnieje również możliwość wystąpienia o pozwolenie na budowę. O owe pozwolenie musimy wystąpić kiedy np. obszar oddziaływania budynku, który chcemy postawić na działce jest mniejszy niż 4m, jeżeli zacienienie budynku wychodzi poza granice naszej działki oraz kilka innych czynników o których powinien nas poinformować nasz architekt. Czas oczekiwania na pozwolenie jest dłuższy niż na zgłoszenie, mianowicie 65 dni. Do złożenia dokumentów o pozwolenie będą nam potrzebne troszkę inne dokumenty niż o zgłoszenie. Z tego co wiem przy budowaniu domu na kredyt, niektóre banki wymagają właśnie pozwolenia. Mając pozwolenie w razie wystąpienia jakiś zmian w trakcie budowy, które architekt i kierownik budowy uznają za nieznaczne, można ich dokonać, mając zgłoszenie już nie.

My zdecydowaliśmy się na zgłoszenie budowy. A formalności wyglądają następująco:

Budowa domu formalności

W trakcie tworzenia projektu pierwszym urzędem do którego należy się udać jest miejscowy Urząd Miasta a dokładnie wydział Architektury. Tam dowiemy się czy na obszarze gdzie ma powstać nasz dom istnieje  miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (plan zagospodarowania przestrzennego ustala przeznaczenie danego terenu, czyli te zapisy decydują o tym co może w danym miejscu zostać wybudowane a co nie).  Jeśli takowego nie ma, tak jak w naszym przypadku, wtedy ubiegamy się o tzw. WZ wniosek o warunki zabudowy.  Przykładowy wniosek.

Wnioski mogą się od siebie minimalnie różnić, to zależy już od gminy, najlepiej jest ściągnąć wniosek ze strony urzędu lub udać się bezpośrednio do wydziału Architektury. Czasami urzędy mają minimalnie odmienne wymagania co do np. kąta nachylenia dachu, czy wysokości budynku. Te informacje powinniśmy uzyskać bezpośrednio u źródła, czyli w urzędzie bądź od swojego architekta.

Aby złożyć  wniosek o warunki zabudowy w urzędzie potrzebne nam będą następujące dokumenty:

 • 2 egzemplarze kopii mapy zasadniczej i ewidencyjnej w skali 1:1000 przedstawiające granice działki oraz obszar jej odziaływania
 • 2 egzemplarze kopii mapy zasadniczej w skali 1:1000 przedstawiającej obszar wyznaczony wokół nieruchomości objętej wnioskiem
 • Wypis z rejestru gruntów.

Po wyżej wymienione dokumenty udajemy się do Wydziału Geodezji i Ewidencji Gruntów w naszej Gminie.

 •  Koncepcja zagospodarowania terenu i obiektu budowlanego sporządzona jako szkic, czyli graficznie przedstawiony sposób zagospodarowania terenu. Tutaj podawne są informacje takie jak: gabarytura budynku, wysokość budynku, kąt nachylnia dachu, rozmieszczenie domu na działce
 • Wstępne zapewnienia o dostawy wody, gazu prądu np. umowy z dostawcami mediów
 • Dowód uiszczenia opłaty skarbowej

Jeśli już zebraliśmy wszystkie ww. dokumenty udajemy się do Urzędu Miasta i składamy wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Urząd ma dwa miesiące  na wydanie decyzji.

WAŻNE: Wydana decyzja jest ważna bezterminowo.

Zgłoszenie budowy.

Kolejno udajemy się do Starostwa Powiatowego gdzie zaopatrujemy się w formularz zgłoszeniowy.

Dokumenty niezbędne do zgłoszenia budowy domu:

 • Projekt budowlany w czterech egzemplarzach
 • Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością do pobrania tutaj
 • decyzja o warunkach zabudowy, którą zakładam,że już posiadacie

Tak skomplementowane dokumenty wraz z wypełnionym wnioskiem składamy w Starostwie. Jeśli w terminie do 30 dni po złożeniu zgłoszenia nie dostaniemy żadnego pisma ze Starostwa oznacza to tylko jedno, MOŻEMY ZACZYNAĆ BUDOWĘ 🙂

Budowa domu dokumenty

Tutaj należy pamiętać, że prace budowlane należy rozpocząć max. do trzech lat od terminu określonego w zgłoszeniu, w innym razie zgłoszenie traci na ważności.

Życzę wszystkim zamierzającym budować własny dom wytrwałości i powodzenia w tym przedsięwzięciu .

Mieć własny dom to coś wspaniałego, czy może być coś piękniejszego od własnego miejsca na ziemi, gdzie możemy zawsze wracać i raczyć się kawką na własnym tarasie w promieniach porannego słońca? Przed nami jeszcze wiele straconych nerwów i ogrom wyrzeczeń, ale ja myślę, że warto się poświęcić dla tej sprawy.

Mam nadzieję, że napisałam to wszystko w miarę jasno i zrozumiale i mogłam tym wpisem pomóc choćby jednej osobie na początku tej drogi.

Kto ma już ten etap za sobą a kto dopiero zaczyna? My jesteśmy już na etapie końcowym jeśli chodzi o formalności i mamy już wstępnie wybraną firmę i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to rozpoczniemy budowę naszego wymarzonego domku jesienią.

 

Może zainteresuje Cię również wpis o tym jak wybrać dobrego architekta,   gdzie opisuję niestety naszą przykrą historię z architektem.

Oraz wpis jak wybrać idealny projekt domu.

 

Dziękuję za uwagę i do następnego wpisu!

Pozdrawiam

Kasia

14 myśli w temacie “Budowa domu formalności. Od czego zacząć?”

 1. Bardzo przydatny wpis. Planujemy z mężem budowę domu i przerażają nas formalności papierkowe, dlatego bardzo dobrze, że tu trafiłam 😉 Bardzo istotne informacje.

 2. Dopóki nie zacząłem prac nad budową własnego domu nie wiedziałem ile formalności musi zostać spełnione. Dla mnie sporym wyzwaniem było znalezienie firmy, która prawidłowo rozmieści sieci wodno kanalizacyjne, ponieważ moja działka znajdowała się na wzniesieniu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem za miesiąc będę się wprowadzać.

  1. Super, gratuluję i bardzo się cieszę 🙂 Mam nadzieję, że te czas spędzony na załatwianiu formalności zostanie zrekompensowany przez mieszkanie we własnym domku. Powodzenia

  1. Najlepiej zapytać u siebie w Urzędzie Miasta w wydziale architektury. U nas nie ma MPZP więc się nie orientuję 🙂

 3. Jestem ciekawa jak wyglądał u Was etap zakupu i przygotowania działki. U nas były to dodatkowe koszta, bo chcieliśmy mieć pewność, że na działce można śmiało stawiać dom. Potrzebne było więc badanie gleby, ale na tym się nie skończyło. Formalności niemal mnie zniechęciły ale przebrnęłam przez to i teraz cieszę się małym własnym domkiem 🙂

 4. Banki akceptują zgłoszenie jak i pozwolenie na budowę. Obydwa dokumenty w pewnym momencie muszą być dostarczone w prawomocnej formie. Do kredytu poza pozwoleniem potrzeba dużo więcej.

  1. Wypis i wyrys z rejestru gruntów.
  2. Plan zagospodarowania przestrzennego.
  3. Dziennik budowy.
  4. Projekt techniczny.
  5. Operat szacunkowy.
  6. Dostęp do drogi publicznej.
  7. Kosztorys na druku bankowym.

  I kilka innych, jeśli sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana.

  Pozdrawiam Michał 🙂

 5. Początkowo myślałam, że znalezienie idealnej działki zajmie nam najwięcej czasu. Byłam jednak w błędzie, bo kiedy przyszło do wybierania projektu domu, sama nie wiedziałam, co mi się podoba. Gotowe propozycje wydawały mi się zbyt powtarzalne i banalne, dlatego znalazłam prawdziwych fachowców, przed którymi projekty budynków jednorodzinnych nie miały żadnych tajemnic. Nie żałuję swojej decyzji, bo wiem, że otrzymałam rozwiązanie szyte na miarę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *