Jak wybrać odpowiedniego architekta ?

jak wybrać architekta ?

Cześć, dzisiaj zapraszam Was na wpis dotyczący wyboru architekta. Na co zwracać uwagę o co pytać? Oraz napiszę Wam o naszej, niestety niezbyt pozytywnej przygodzie z architektem. Niech nasza historia będzie dla Was przestrogą przed popełnieniem pewnych błędów.

Jeszcze do niedawna myślałam, że znalezienie architekta, to pestka. Popytamy, poszukamy w internecie i już, kilka spotkań i on wszystko załatwi, my niczym nie będziemy musieli się przejmować. Życie jednak szybko zweryfikowało nasze podejście.

Podejmując decyzję o budowie domu większość z nas nie ma pojęcia od czego zacząć, gdzie się udać, co załatwić. Powiedzmy, że mamy już działkę, która jest uzbrojona. W tym czasie możemy już sami zacząć załatwiać pierwszą „papierologię”  (więcej o formalnościach przed rozpoczęciem budowy przeczytasz tutaj)  oraz rozglądać się za wymarzonym projektem dopasowanym do naszej działki. Projektów w internecie jest mnóstwo, jeśli chcemy kupić gotowy projekt to sprawa może być łatwiejsza, gdyż należy go tylko znaleźć. Lecz mimo ogromnego wyboru ciężko znaleźć ten idealny projekt dla nas, często trzeba projekt adaptować i w takiej sytuacji również udajemy się do architekta. Decydując się na projekt indywidualny kierujemy się od razu do fachowca, jakim powinien być architekt.

O dobrego architekta,nie jest łatwo. Szukając architekta pytamy uprzednio w gronie znajomych o polecenie. My też tak zrobiliśmy lecz nikt nie polecił nam swojego projektanta, gdyż w każdym przypadku było coś nie tak. Nikt nie był w 100% zadowolony ze swojego architekta.

Nasza historia z architektem.

Architektów szukaliśmy w internecie. Wybraliśmy kilku,po rozmowach wybraliśmy jednego, który wydawał się nam najbardziej profesjonalny i konkretny, polegaliśmy na własnej intuicji, która nas tym razem zawiodła. W grudniu 2016 podpisaliśmy z nim umowę, architekt miał nam załatwić wszelkie formalności oraz wykonać projekt indywidualny. Początkowo kontakt z tym Panem był w porządku, odpowiadał w miarę szybko na wiadomości oraz telefony. Niczego nie świadomi czekaliśmy spokojnie na wstępną koncepcję według naszych wytycznych, trwało to długo zanim wysłał nam pierwsze szkice. Nie byliśmy zadowoleni z koncepcji, więc ją poprawiał. Ten projekt, który znajdziecie tutaj  (ten projekt nie jest już całkiem aktualny, zostaną naniesione drobne poprawki w umiejscowieniu kotłowni i łazienki, ale nie o tym dzisiaj) został nam wysłany po wielu moich telefonach, mailach i smsach. Oj, ile ja się mu „naprzypominałam”, żeby wysłał mi te rzuty. Wtedy nie dało mi to do myślenia, że coś jest nie tak, myślałam, że zapomniał lub nie miał czasu. Czas biegł, a my byliśmy przekonani, że Pan Architekt załatwia nasze papiery. Spotkaliśmy się z nim o ile się nie mylę 4 razy, za każdym razem powtarzał „po weekendzie oddaję dokumenty”. Lecz nie działo się nic, przez ostatnie dwa miesiące kontakt z nim był znikomy, zero odzewu na maile, telefony. Kiedy w końcu odebrał (jak zadzwoniliśmy z obcego numeru!) i mąż zapytał co z dokumentami, powiedział znów to samo „po weekendzie wszystko składam”,już wtedy zaczęło się nam to wszystko nie podobać.

Czas upływał, a my nie mieliśmy tak naprawdę nic, nawet koncepcja była nie zatwierdzona. Już w tym momencie byliśmy ogromnie zawiedzeni jego postawą. Minęło 7 miesięcy, okazało się, że nie załatwił dosłownie nic, nie wyciągnął żadnych mapek. Napisaliśmy maila, że zastanawiamy się nad zerwaniem umowy, z racji, iż się nie odzywa nie odpowiada na wiadomości.  Odpisał łaskawie po tym jak napisaliśmy sms, że ma maila od nas. W wiadomości tłumaczył się, że ma dużo na głowie i że chce kontynuować nasze zlecenie. Z naszej strony wyszła propozycja, by dołączyć aneks do umowy z konkretnymi datami, do kiedy będzie co załatwione (dlaczego nie pomyśleliśmy o tym na początku?) Przystał na to. Ja jeszcze napisałam mu jedną wiadomość, byłam szczera napisałam, że boimy się dalszej współpracy, że znowu będzie się tak ociągał. Jako odpowiedź zwrotną dostałam maila, że faktycznie on nie ma teraz dla nas czasu, ma dwa nowe biznesy i tym musi się zająć! W taki sposób zakończył współpracę! Jak przeczytałam tą wiadomość, to nie wiedziałam czy się śmiać czy płakać, zostawił nas bez niczego po 7 ponad siedmiu miesiącach! Nie mieści mi się w to głowie, jak można tak traktować swoich klientów, jestem i byłam w szoku. Najgorsze jest to, że on przyjmuje nowych klientów!

Ktoś może powiedzieć, że mogliśmy bardziej naciskać na niego, tak może i mogliśmy, ale ja wybierając się do niego myślałam, że zostawiam nasze sprawy w rękach „fachowca”.

Zapłaciliśmy mu zaliczkę, którą naturalnie chcemy odzyskać, najgorsze jednak jest, że nie odzyskamy straconego czasu, który dla nas jest w tej sytuacji na wagę złota, gdyż tylko budowa tego domu dzieli nas od powrotu do Polski. Teraz wszystko nam się niesamowicie opóźniło, musimy zacząć wszystko od początku.

jak wybrać architekta

Staramy się mimo wszystko myśleć pozytywnie i liczymy na to, iż nasz nowy architekt, będzie bardziej sumienny i załatwi wszystko jak najszybciej. Jest duża nadzieja, że tak będzie, gdyż geolog był już na działce, a za kilka dni ma się pojawić geodeta, także myślimy, że będzie dobrze 🙂

Dzięki temu doświadczeniu wiem na co uważać przy wyborze architekta, ale i nie tylko. Jak to się mówi: „Mądry Polak po szkodzie” , w naszym przypadku tak właśnie jest. 

Teraz napiszę Wam w punktach, na co moim zdaniem zwracać uwagę przy wyborze architekta.

Jak wybrać dobrego architekta ?

 

architekt, wybór

 • Po pierwsze jeśli mamy taką możliwość pytajmy wśród znajomych, rodziny, wiem ameryki tu nie odkryłam, niby to oczywiste, ale nie dla każdego.Osoba z polecenia w większości przypadków okazuje się najlepszym wyborem
 • Poprośmy o portfolio, zobaczmy jaki styl ma dany architekt. Kiedy nie jesteśmy do końca zdecydowani jak nasz dom ma wyglądać, takie portfolio może nam pomóc zdecydować czy właśnie ta osoba będzie w stanie stworzyć dla nas coś wyjątkowego.
 • Jeśli mamy taką możliwość pojedźmy zobaczyć efekt pracy owego architekta, popytajmy byłych inwestorów, jak wspominają współpracę. Zapytajmy czy nie wyszły żadne błędy podczas powstawania budynku. 
 • Podpisujmy umowę! To bardzo ważne, w razie ewentualnych roszczeń mamy jakiś dowód. Niech umowa będzie bardzo szczegółowa. Kolejne etapy prac powinny być oznaczone przybliżoną datą zakończenia. Dobry architekt, wie ile czasu zajmie mu np. załatwienie WZ. Im bardziej wszystko wyszczególnione tym lepiej.
 • Wybierzmy architekta najlepiej z okolicy, zwłaszcza kiedy będzie za nas załatwiał wszelkie formalności, gdyż zna on okoliczne urzędy i może załatwić niektóre dokumenty szybciej. Taki architekt będzie znał specyfikę danego rejonu.  W razie ewentualnych problemów, pojawi się szybciej na miejscu. 
 • Przeprowadźmy coś w stylu rozmowy kwalifikacyjnej z przyszłym architektem. Uprzednio zastanówmy się o co chcemy zapytać. Spiszmy pytania, by nic nie umknęło naszej uwadze. Dzięki takiej rozmowie, będziemy mieli wstępny obraz przyszłej współpracy. Będziemy mogli ocenić, stan wiedzy i doświadczenia architekta oraz jego podejście do klienta. 
 • Kiedy już dokonamy wyboru, bądźmy stanowczy i zdecydowani. Kiedy tylko nam się coś nie spodoba mówmy o tym otwarcie, nie dajmy się zwieść pięknym słówkom.

 

Według mnie to by było na tyle. Może Wy macie jeszcze jakieś wskazówki? Jakie są Wasze doświadczenia z architektami? Mam nadzieję, że nie takie jak nasze.

Życzę wszystkim powodzenia w wyborze nie tylko architekta, ale i firm budowlanych oraz innych fachowców, to nie łatwe zadanie, ale też nie niemożliwe 🙂

 

Dziękuję za uwagę

Pozdrawiam

Kasia

16 myśli w temacie “Jak wybrać odpowiedniego architekta ?”

 1. Bardzo dobry i rzeczowy tekst! Jako osoba również na etapie projektowania domu, w 100% zgadzam się z poradami jak wybrać dobrego architekta.
  A co do Waszej historii, to brak słów dla totalnie nieprofesjonalnego zachowania architekta. Wiem jak bardzo zazwyczaj zależy inwestorom na w miarę szybkim przejściu przez wszystkie formalności i cały proces budowy. Dlatego obsuwa 7 miesięcy musi na pewno boleć 🙁
  Życzę powodzenia i trzymam mocno kciuki, żeby do końca budowy już szło gładko! 🙂

  1. Dziękuję za miłe słowa, mam cichą nadzieję, ze teraz będzie już wszystko sprawnie szło. Brak słów, to mało powiedziane, ale trudno było minęło działamy dalej 🙂 Pozdrawiam ! 🙂

   1. Cieszę się, że się przydadzą 🙂 Radzę dobrze wybrać architekta, choć gdybym drugi raz decydowała to wybrałabym projekt gotowy i bym go adaptowała. Pozdrawiam również.

 2. Kasiu bardzo przydatny zbiór wskazówek dla kogoś, kto decyduje się na budowę domu.

  Mój mąż i ja oboje marzymy, żeby zamienić naszą tyci kawalerkę na jakiś mały domek, niestety, przeraża nas ogrom formalności i załatwiania, czasu i niespodziewanych kosztów, które wiążą się z budową domu od podstaw. Fajną opcją wydają nam się domki w stanie deweloperskim, niestety, różne się słyszy opinie na temat jakości użytych przy budowie materiałów…

  A z waszym architektem to jak z naszą ekipą wykonawczą. Przychodzili jak chcieli, ciągle coś miało być 'do jutra' skonczone, az w koncu ich wykopalismy i sami sobie wyszpachlowaliśmy, wyszlifiwaliśmy, pomalowalismy itd 😀

  Pozdrawiam ciepło i trzymam kciuki!

  1. Nas też przeraża masa załatwień i ewentualne „niespodzianki” podczas budowy,ale nie wyobrażamy sobie mieszkać w mieszkaniu. Dom to nasze marzenie od dawna i mimo wszelkich trudności z tym związanych podejmiemy się tego, gdyż wiemy,że warto. Ja prawie przez całe życie mieszkałam w domu, teraz mieszkam w mieszkaniu i się męczę. Prawda o dobrych fachowców trudno, ale myślimy pozytywnie i nie możemy się doczekać kiedy ruszymy z budową 😊😊 Wszystkiego są plusy i minusy, mam nadzieję, że i Wy znajdziecie coś dla siebie, tak jak piszesz domu od deweloperów mogą mieć wątpliwej jakości materiały, ale nie w każdym wypadku wiec nie ma co się zrażać 🤗😊😊 Również pozdrawiam 😘

 3. Ten etap jest tuz przede mna. P. Kasiu, moze poda pani inicjaly architekta, mam nadzieje, ze to nie jest osoba z ktora mam sie spotkac 😉 Duzo szczescia zycze przy budowie domu.

 4. Kilka fajnych wskazówek, dla osób, które poszukują sprawdzonego architekta. Najważniejsze, aby podpisać z nim umowę, abyśmy mieli pewność, że otrzymamy kompleksowe usługi. Obecnie na rynku jest sporo architektów, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego.

 5. Przyznam, że bardzo inspirujący tekst! Przyda się bo za całkiem niedługi czas zamierzamy się budować… a jak wybrać firmę remontową? Nam znajomo polecili, jeśli chodzi o łazienkę firmę https://www.harimex.pl/salony/ i teraz zastanawiamy się czy to dobry wybór.

 6. Bardzo fajnie napisane 🙂 My kierowaliśmy się opiniami znajomych ale i oczywiście wizytówka biura na swojej stronie, przykładowymi projektami itd. Wybraliśmy biuro z którego byliśmy bardzo zadowoleni (Architetto w Warszawie) bardzo kreatywna pani potrafiła w swoje nowoczesne pomysły wpleść nasze upodobania i życzenia, wyszło pięknie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *