Jak wybrać idealny projekt domu ? Wskazówki.

projekt domu jak wybrać Przymierzając się do budowy domu, pierwszą rzeczą, która w większości  zajmuje nam najwięcej czasu jest projekt domu. Jaki wybrać, na co zwracać uwagę, czym się kierować? Sama przez to przechodziłam i postanowiłam napisać taki post ze wskazówkami dla poszukujących projektu idealnego.

Będąc w trakcie tworzenia się mojego projektu, postanowiłam, że podzielę się moją dotychczasową wiedzą w temacie planowania własnej przestrzeni. Mam nadzieję, że będę mogła pomóc osobom, które zaczynają przygodę z budową domu.

Projekt domu idealny czy taki istnieje?

Oczywiście, że nie i myślę, że każdy kto już przechodził przez ten etap wie o tym doskonale. Zawsze będzie coś nie tak. Jednak można dopasować projekt domu tak do swoich potrzeb i upodobań by mieć projekt prawie idealny 😉 Należy tylko odpowiednio się do sprawy zabrać.

Pierwszą sprawą o jakiej musimy zdecydować jest, czy chcemy mieć projekt indywidualny czy gotowy. 

Na dzień dzisiejszy internet pęka w szwach od ilości gotowych projektów. Możemy znaleźć projekty domów standardowych, nowoczesnych jakich tylko chcemy, do wyboru do koloru. Decydując się na projekt indywidualny sprawa wydaje się prostsza, ale tylko z pozoru. O tym napiszę później.  Teraz przejdę do rzeczy.

Bo nie ważne czy decydujemy się na  projekt gotowy, czy indywidualny, zawsze mamy ten sam problem jak wybrać najlepiej, jak usytuować pomieszczenia, z pralnią czy bez, kuchnia otwarta czy zamknięta itd. Te i wiele innych decyzji musimy podjąć by wybrać projekt najbardziej odpowiedni dla nas.

Zanim jednak zaczniemy szukać projektu udajmy się  do wydziału architektury, gdzie dowiemy się czy miejscowość w której chcemy budować dom jest objęta miejscowy planem zagospodarowania przestrzennego. Wtedy zaopatrzeni w te wytyczne możemy zacząć szukać projektu.

Wszystkim początkującym inwestorom polecam mój wpis, gdzie opisuję krok po kroku jakie formalności należy spełnić, by rozpocząć  budowę naszego marzenia 🙂 Wpis znajdziecie tutaj.

 

projekt domu na co zwracać uwagę

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze projektu?

→  Metraż.

Musimy się zastanowić jak duży chcemy mieć dom. Wszystko zależy od upodobań ale też a może przede wszystkim od naszego budżetu. Im większy dom tym droższy. Tutaj dobrze jest też wziąć pod uwagę przyszłe koszty utrzymania domu. Duży do generuje większe koszty takie jak ogrzanie domu, czy prąd. Szukając projektu warto wiedzieć, że często podany metraż nijak ma się do rzeczywistych rozmiarów domu. Często w projektach do metrażu nie dolicza się pomieszczenia gospodarczego, schodów, pralni itp. Z pozoru mały domek może mieć o wile więcej metrów niż się nam na początku wydawało.

Dzisiaj buduje się coraz więcej domów relatywnie małych. Minęła ta era kiedy dzieci mieszkają z rodzicami, w większości wypadków każdy chce być na swoim, dlatego powinniśmy się dobrze zastanowić jak duży chcemy mieć dom.  Może się w przyszłości okazać, że zostaniemy całkiem sami w ogromnym domu, który trzeba utrzymać.  Dobrze jest szukać projektu, który jest funkcjonalny i nie ma niewykorzystanej przestrzeni np. w postaci dużych holi czy korytarzy.

 

Ilość kondygnacji.

Kolejna sprawa to wybór dom parterowy, czy piętrowy. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Za domem parterowym przemawia swobodne poruszanie się bez barier, nie musimy biegać po schodach, mając małe dzieci taki dom na pewno jest wygodniejszy w użytkowaniu. Tutaj należy wiedzieć decydując się na taki dom, że nasza działka musi być odpowiednich rozmiarów. Z kolei dom z poddaszem użytkowym, czy też parterowy ma również wiele zalet. Między innymi oddzielona strefa prywatna, mniejsza utrata ciepła np. przed dach. Zaskakującym jest fakt, że dom z poddaszem w większości przypadków, jest tańszy w budowie od domu parterowego. (Oczywiście wszystko zależy od tego jaki projekt wybierzemy, pisząc tańszy mam na myśli prosty relatywnie mały dom z dachem dwuspadowym)

 

Usytuowanie domu względem stron świata

Planując własną przestrzeń miejmy na uwadze usytuowanie samego domu oraz pomieszczeń względem stron świata. Dobre rozplanowanie pomieszczeń według tych wytycznych pozwoli na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej. Najbardziej korzystnym usytuowaniem pomieszczeń według stron świata jest:

Południe/południowy zachód: Salon , jadalnia

Północ: wejście, kotłownia, schody, kuchnia, spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze, pralnia.

Wschód/północny zachód: sypialnia (północny zachód), gabinet

Czasem jednak nasza działka nie pozwala nam na optymalne rozmieszczenie pomieszczeń według stron świata, jednak dobrze jest o tym wiedzieć i mieć to na uwadze w trakcie planowania układu domu.

 

Dom z garażem w bryle czy bez?

Plusy garażu w bryle to min. 

-tańszy w budowie

-dodatkowe pomieszczenie nad garażem

– zajmuje mniej miejsca na działce

-większa wygoda np. w czasie deszczu przechodzimy prosto do domu

Plusy garażu wolnostojącego:

– swoboda w lokalizacji garażu

-brak wnikających spalin z garażu do domu

– garaż można postawić później  niż dom i użyć tańszych materiałów

Minusy garażu w bryle:                             

-wnikanie spalin do domu

-włamania najczęściej dokonywane są   właśnie przez garaż

-wzrost kosztów ogrzewania

-estetyka, nie każdy dom wygląda  dobrze z garażem w bryle

Minusy garażu wolnostojącego:

-zabiera więcej miejsca

-dodatkowy podatek

– wymaga dodatkowego   pozwolenia budowę

Decyzja należy już do nas samych, wybierzmy tą opcje, która dla nas jest odpowiednia.

 

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

W większości projektów króluje kuchnia otwarta na salon czy jadalnię i chyba nie bez powodu większość nowo wybudowanych domów ma właśnie taką kuchnie. Takie umiejscowienie sprzyja pogłębianiu więzi rodzinnych. Osoba przygotowująca posiłki nie jest odizolowana od reszty domowników. Może jednocześnie przyrządzać posiłek i uczestniczyć w życiu rodzinnym. Przeciwnicy takiego ustytuowania kuchni jako najważniejszy powód podają brzydkie zapachy pochodzące z kuchni oraz, że w kuchni zawsze musi być zawsze porządek, w razie wizyty niespodziewanych gości. Hmm… zastanówmy się czy osoby nas odwiedzające zawsze mają porządek w kuchni? Raczej nie. Co do zapachów mamy do dyspozycji takie okapy, które  prawie całkowicie odprowadzają nieprzyjemne zapachy. Jeśli nie przeszkadza Ci to, że jesteś odizolowany od reszty rodziny, czy odwiedzających, nic nie stoi na przeszkodzie by zrobić kuchnię zamkniętą. Jednak dzisiejszy tryb życia wygląda w większości przypadkach podobnie,wracając po pracy nie mamy zbyt dużo wolnego czasu z rodziną. Dlatego otwarta kuchnia jest dobrym pomysłem, jednocześnie gotując możemy rozmawiać ze swoimi bliskimi.

Coraz częściej spotykana jest kuchnia pół otwarta, bądź z dużymi zasuwanymi drzwiami. Pomysłów jest pełno trzeba tylko się zastanowić i wybrać odpowiednią wersję dla siebie.

 

Pralnia na dole czy na górze?

Temat pralni, czy umiejscowienia pralki spędza często sen z powiek przyszłym inwestorom. Gdzie najlepiej umieścić pralkę, czy wygospodarować osobne pomieszczenie może w kotłowni, może pod schodami? Zarówno opcja pralni na parterze czy poddaszu ma swoje wady i zalety. Zastanówmy się co będzie najwygodniejszym dla nas rozwiązaniem. Mając dom parterowy odpada nam ten problem. Kiedy w grę wchodzi dom z poddaszem zaczynamy się nad tym zastanawiać. Osobna pralnia na parterze jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że nie musimy biegać po schodach by pójść rozwieść pranie na dwór. Jednak jeśli nie mamy zsypu na pranie, to tak czy siak musimy biegać z praniem z góry na dół, gdyż szafki z ubraniami znajdują się najczęściej w sypialniach.

Dosyć często spotykanym rozwiązaniem jest pralka w kotłowni, taka opcja wchodzi jedynie w grę kiedy mamy ogrzewanie gazowe bądź pompę ciepła, inaczej nasze pranie może po prostu śmierdzieć. Mając stosunkowo mało miejsca można wygospodarować małą pralnie pod schodami, pamiętając przy tym, że należy zrobić dobrą wentylację!

Za pralnią na górze przemawia fakt, iż właśnie na piętrze się rozbieramy, przebieramy, tam przechowujemy nasze ubrania. Wyprane ubrania można rozwiesić np. na balkonie, bądź w miejscu specjalnie do tego przeznaczonym. Pralkę można również ulokować w łazience, wygospodarowując małą wnękę na ten cel, tak jak np. tutaj:

projekt pralnia

 

Poniżej podzielę się z Wami moim pomysłem na pralnię.

 

Nasze preferencje 

Punkt ostatni i chyba najważniejszy.  Kiedy wybieramy projekt opierajmy się przede wszystkim na naszych upodobaniach i sposobie życia. Owszem można posłuchać rad innych już doświadczonych w tym temacie osób, ale to my będziemy mieszkać w tym domu.

Absolutnie nie należy się „zamykać” na wiedzę i porady innych. Wręcz wskazanym jest wiedzieć jak robią to inni, szukajmy inspiracji, dowiadujmy się.  Jednak ostateczne decyzje podejmujmy sami, nie pod wpływem innych osób. To będzie Wasz dom, to Wy będziecie w nim mieszkać.

Nie kierujmy się zasadami typu: bo tak się teraz robi, taka teraz jest moda, nikt tak nie buduje itp.  Słuchajmy przede wszystkim siebie, bo to my wiemy co dla nas będzie dobrym rozwiązaniem. Chcesz kuchnię zamkniętą, ale wahasz się bo inni robią otwartą? Rób taką w jakiej ty się będziesz czuć dobrze. To, że sąsiadka ma pralnie a Ty uważasz to za zbędne pomieszczenie, to jej nie rób. Wszyscy robią dodatkowy pokój tzw. gabinet, bo się przyda a Ty uważasz to za stratę miejsca, to nie rób tego pokoju. Przemyśl wszystko skrupulatnie, odpowiedniego projektu nie znajdziesz w jeden wieczór. Przygotuj się na długie szukanie i mnóstwo rozterek i wątpliwości.  Bierz pod uwagę swój budżet, nie tylko ten, którym dysponujesz teraz, ale ten przyszły, czyli koszty utrzymania domu. 

Spośród wielu ogólnie przyjętych wytycznych wybierz to co, jest dla Ciebie najlepsze. Przemyśl wszystko kilka razy, gdyż rozwiązania, które dzisiaj uważasz za słuszne, mogą już nawet za miesiąc nie mieć racji bytu.

Wybór odpowiedniego projektu, to naprawdę nie lada wyzwanie. Gdzieś kiedyś słyszałam, że tak naprawdę trzeci dom budujemy dla siebie. Rób tak by tak nie było, daj sobie czas na zastanowienie i przeanalizowanie wszystkich za i przeciw.

Jedno jest pewne, idealny projekt nie istnieje. Nie da się wszystkich „dobrych rad” zastosować u siebie w domu. Ale wiecie co idealne może być, życie w tym domu! Bo dom to nie tylko ściany, dom tworzymy my ludzie, dom pełen miłości zawsze będzie idealny 🙂

Moje przemyślenia i dotychczasowe doświadczenia.

Patrząc z perspektywy czasu, drugi raz nie zdecydowałabym się na projekt indywidualny. Teraz jest już za późno. A dlaczego? Po pierwsze, gotowe projekty domów jednorodzinnych  na stronach typu Extradom są o wiele tańsze, wybór jest ogromny. Szukając odpowiedniego projektu możemy filtrować wyszukiwanie i spośród wszystkich domów na stronie wybrać tylko domy np. do 150 m² . Po drugie przeszukując internet znalazłam wiele projektów odpowiadających naszym wymaganiom.

Decydując się na projekt indywidualny kierowaliśmy się tym co robili inni w naszym otoczeniu. To był nasz błąd, w ogóle nie braliśmy po uwagę gotowych projektów.

Tak naprawdę nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak wiele dobrych, gotowych projektów można kupić. Teraz każdemu, kto spytał by mnie o zdanie doradzałbym projekt gotowy. Większość gotowych projektów należy adaptować, mimo tego cena ostateczna będzie o dużo niższa niż w przypadku projektu indywidualnego. W przypadku, kiedy mój dom wymagał by naprawdę niestandardowych rozwiązań, bądź był bardzo nietypowym projektem, wtedy wybrałabym projekt indywidualny.

Gdybym teraz zaczynała od początku zdecydowałabym się  wybór na któregoś z poniższych projektów jeśli chodzi o rozkład pomieszczeń:

  •  Projekt domu: Ekoytpowy 2a – KKE1025
projekt domu extradom

 

 

Ten projekt ma bardzo funkcjonalny jak dla mnie rozkład na parterze. Zmieniłabym kilka rzeczy, między innymi gabinet zostałby zmniejszony na rzecz większego salonu, pod schodami umieściłabym schowek/ spiżarnię. Na górze w jednej sypialni zrobiłabym garderobę oraz powiększyła odrobinę łazienkę.

 

Moim drugim faworytem jest projekt :

  • Projekt domu: Joga-WRN1379

projekt domu joga

 

 

Ten projekt również bardzo mi odpowiada. Brakuje mi tylko na dole jakiegoś schowka małego np. na  miotły 😀

Dla mnie jest tak czy siak już za późno, umowa z architektem podpisana na projekt indywidualny. Jeśli Ty teraz stoisz przed tym wyborem zastanów się dobrze co wybrać. Wśród tylu projektów jakie teraz mamy do dyspozycji trudno nic nie znaleźć.

Wyżej napisałam, iż podzielę się z Wami moim rozwiązaniem co do pralni. Ja swoją umieszczam w łazience, tzn. oddzielę małe pomieszczenie na pralkę i suszarkę, okno w łazience będzie balkonowe z maleńkim balkonem właśnie na suszenie prania. Może dla kogoś być to dziwny pomysł, jak to balkon z łazienki? Dla mnie jest to praktyczne rozwiązanie i tak będę mieć, bo to mój dom 🙂

 

Mam nadzieję, że moich kilka porad się Wam przyda przy szukaniu swojego wymarzonego projektu.

Kto z Was jest właśnie na etapie szukania projektu? Podzielcie się wątpliwościami, może razem coś wymyślimy.

Dziękuję za uwagę

Pozdrawiam

Kasia

Wpis powstał w ramach współpracy z firmą „Extradom”.

4 myśli w temacie “Jak wybrać idealny projekt domu ? Wskazówki.”

  1. Cześć Kasia!

    Właśnie jestem na etapie poszukiwania wymarzonego projektu, dzięki za ten artykuł. Dał mi do myślenia i pokazał mi inne możliwości.

  2. Wraz z mężem staraliśmy się ograniczyć koszta budowy domu i chcieliśmy wybrać gotowy projekt, jednak żaden nie spełniał naszych oczekiwań. Pracownia architektoniczna z naszej okolicy wykonała dla nas coś niesamowitego – projekt domu idealnego. Ma same plusy i dobrze zagospodarowaną przestrzeń, co nas bardzo cieszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *