Przeprowadzka do Polski – o czym należy pamiętać przed?

przeprowadzka do Polski co załatwić

Witajcie, dzisiaj zapraszam was na krótki wpis, w którym dzielę się z wami moimi spostrzeżeniami dotyczącymi przeprowadzki do Polski. O czym należy pamiętać przed, co załatwić? Na te pytania znajdziecie w poniższym wpisie odpowiedzi. 

Nie wiem czy ten wpis ukażę się jak będę już w Polsce czy jeszcze w Wiedniu. Pisząc to ogarnia mnie lekki strach i niepewność. Myślę,  że są to naturalne odczucia wiążące się ze zmianami w życiu. U mnie te zmiany są ogromne, przeprowadzka po 9 latach na emigracji do Polski a żeby tego było mało, to po powrocie mam zamiar spróbować swoich sił pracując na własny rachunek. Fakt ten dodatkowo mnie „stresuje”. Jednak decyzja została podjęta i przeprowadzka do Polski to kwestia kilku dni.

W związku z tym rozmyślając o powrocie, o tym co jeszcze mam do załatwienia tutaj w Wiedniu pomyślałam, że napiszę wam o czym należy pamiętać zanim wrócimy na stałe do Polski. Są to takie moje spostrzeżenia, dla niektórych z  was może oczywiste i banalne, ale może dla wielu mogą okazać się pomocne.

Przeprowadzka do Polski o czym pamiętać przed?

Kiedy zaczynacie już myśleć o powrocie i decyzja zostanie już podjęta, zacznijcie jak najszybciej załatwiać wszystkie „papierkowe sprawy” w kraju, w którym obecnie mieszkacie. Im szybciej tym lepiej. Często odkładamy na sam koniec np. rezygnację z telefonu czy internetu i potem mamy problem, gdyż bardzo często wypowiedzenie umów wiąże się z okresem wypowiedzenia dłuższym niż 4 tygodnie.

Należy przejrzeć wszystkie swoje dokumenty, wszelkiego rodzaju umowy jakie mamy np.

 • umowa na mieszkanie
 • umowa na telefon
 • umowa o internet
 • ubezpieczenia wszelkiego rodzaju (mieszkanie, samochód, zdrowotne)
 • umowy z dostawcami prądu, gazu
 • wszelkiego rodzaju bilety np. bilet roczny lub
 • zobowiązania finansowe, o ile takie mamy np. kredyty, pożyczki, raty

Tego wszystkiego jest naprawdę dużo i trzeba o to zadbać odpowiednio wcześnie.

 

Dowiedzcie się jak wygląda rezygnacja/ wypowiedzenie umowy, często w umowach mamy zawarty zapis, że np. możemy ją wymówić do 10 każdego miesiąca. Kiedy zrobimy to 11-go to jesteśmy o jeden miesiąc do tyłu, bo rezygnacja będzie nam liczona dopiero od następnego miesiąca.

 

Należy również uregulować sprawy z dostawcami mediów. W zależności jak się rozliczaliśmy z wody/prądu/gazu itp. Jeśli płaciliśmy miesięcznie zaliczki, to jeśli dostawca mediów się na to zgodzi, poprośmy o odczytanie liczników, by od razu uregulować należność, żeby nie czekać do miesiąca kiedy media są rozliczane.

Nie czekajcie na ostatnią chwilę, zadbajcie o to na długo przed przeprowadzką, jeśli za późno za to wszystko się zabierzecie to może się okazać, że będziecie za coś musieli płacić będąc już np. w Polsce.

Nawet jeśli macie już w rękach papier potwierdzający wasze wymeldowanie z danego kraju, tak czy siak okres wypowiedzenia wszelkich umów was obowiązuje. 

Oprócz załatwiania spraw z dokumentami, na długo przed przeprowadzką postanowiłam sprawdzić sytuację na rynku pracy w mieście do którego wracam.  Niestety najczęściej w Polsce nie ma podanej kwoty jaką będziemy zarabiać, dlatego chciałam się tego w inny sposób dowiedzieć. Oczywistym jest, że chciałam wiedzieć ile będę mogła mniej więcej zarabiać. (wszystko to miało miejsce zanim podjęłam decyzję o tym, że będę pracować na własny rachunek).

Rozesłałam CV odpowiadając na interesujące mnie oferty. Po jakimś czasie otrzymałam kilka telefonów, podczas rozmowy zapytałam jakie są warunki pracy i jakie są zarobki. W ten sposób miałam już obraz tego jak wygląda sytuacja z pracą w danym mieście i wiedziałam jakiej pensji mogę się spodziewać.

Polecam Wam ten sposób, dobrze jest wiedzieć wcześniej ile możemy plus minus zarobić, by np. się nie rozczarować lub na odwrót 🙂

Co do powrotów z dziećmi, nie mogę na ten temat zbyt dużo powiedzieć, gdyż sama ich nie mam a wiem, że jest sporo osób, które ten temat interesuje bo planują powrót i nie wiedzą jak się za to wszystko zabrać.

Dlatego chciałam poprosić was, żebyście może napisali jakieś rady, jak załatwić powrót z dziećmi np. w wieku szkolnym. Dajcie koniecznie znać w komentarzach jeśli macie już takie doświadczenie. 

Nagrałam również filmik, w którym mówię o tym wszystkim, co tutaj napisałam, zapraszam również do obejrzenia filmiku.

  ⇓⇓⇓

 

Jeśli coś pominęłam lub o czymś nie powiedziałam/napisałam napiszcie koniecznie, o czym należy jeszcze pamiętać przed przeprowadzką do Polski.  Może w innych krajach wygląda to wszystko inaczej niż u mnie i ten proces jest łatwiejszy bądź trudniejszy. Pamiętajcie, że ja wypowiadam się na temat tego jak jest w Wiedniu i nie wiem wszystkiego 🙂

 

Tymczasem dziękuję za uwagę

i do następnego 🙂

Kasia

 

Related Post

4 myśli na temat “Przeprowadzka do Polski – o czym należy pamiętać przed?”

 1. Witam Kasiu!
  Myślę, że należy jeszcze uregulować sprawy związane z samochodem- tzn. wymówić ubezpieczenie, nie wiem jak to jest z ubezpieczeniem na czas podróży i z przemeldowaniem samochodu. Mnie również zastanawia fakt, czy nasze auto będzie w Polsce traktowane jako auto sprowadzone czy trzeba będzie tylko wyrobić nowe tablice, no i pewnie nowy przegląd.
  Ja radzę osobiście,, jeśli ktoś posiada podwójne obywatelstwo zastanowić się nad wyrobieniem paszportu jeśli posiadamy tylko dowód, w moim przypadku niemiecki. W ambasadzie jest to zapewne droższe i dłużej trwa. No i oczywiście pożegnanie z przyjaciółmi, znajomymi i z lubianymi miejscami- dla mnie byłoby to chyba najtrudniejsze.
  Myślę, że taka przeprowadzka wymaga załatwienia wielu spraw- aż się boję. Nie wiedziałam, że ty już lada dzień będziesz w Polsce na stał;)
  Opisz proszę jak wyglądała przeprowadzka. Życzę Ci powodzenia i pomyślnego załatwienia wszystkich spraw- trzymam kciuki!

  1. Co do samochodu to myślę, że będzie go trzeba w Polsce oclić tak jak sprowadzane i zarejestrować od nowa w Polsce. U mnie przeprowadzka była bezbolesna 😊 odwiedziłam wszystkich znajomych przed, ale się nie żegnałam tak na zawsze bo wrócę do Wiednia na kilka dni, mój Mąż jeszcze tam został na kilka miesięcy i mogę zawsze pojechać jak zatęsknie. Więcej o powrocie o moich wrażeniach opowiem jak upłynie troszkę czasu 😊 pozdrawiam Ciebie 😘

   1. Hejka. Co do samochodu to nie trzeba płacić cła, jeśli samochód był używany i zakupiony wcześniej niż 6 miesięcy przed planowaną przeprowadzką. Jednak z tego co wyczytałam to trzeba skontaktować się z urzędem celnym i to omówić dokładnie. Nie doczytałam całego artykułu, także w tej kwestii będę się jeszcze informować.
    P.S. jestem na tej samej drodze. Po 12 latach na obczyźnie wracam do Polski na stałe 🙂

    1. Super a kiedy dokładnie wracasz i do jakiego miasta? Ja już jestem w Polsce i jestem jak na razie bardzo zadowolona 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *