Jak przestać przejmować się opinią innych?

jak przestać się przejmować opinią innych?

Witajcie, dzisiaj zapraszam Was na moim zdaniem bardzo ważny wpis. Chcę poruszyć bardzo istotny temat jakim jest nie przejmowanie się opinią innych. A raczej to, jak przestać przejmować się tym co myślą o Tobie inni. Jeśli znasz to uczucie to ten wpis jest dla Ciebie.

Bardzo długo, za długo przejmowałam się opinią innych i tym co o mnie pomyślą. Każda opinia i strach przed byciem skrytykowaną blokował mnie przed robieniem tego co ja uważałam za słuszne.  Długo zajęło mi „oduczenie się” tego. Nie jest to łatwe, ale możliwe. Myślę, że my ludzie z natury chyba szukamy akceptacji i uznania w oczach innych, bo sami nie akceptujemy siebie do końca i dlatego przejmujemy się tym co ktoś o nas pomyśli. Niestety takie podejście prowadzi często do tego, że jesteśmy po prostu nie szczęśliwi.

Czasem nawet nie wiemy, że dotyka nas ten problem, robimy wszystko pod dyktando innych czy też, tak jak „powinno się” robić , myślimy, że tak ma być i to jest normalne, choć często w głębi siebie czujemy inaczej… I ten strach przed opinią blokuje nas przed tym, by zacząć żyć po swojemu lub robić rzeczy, które przez innych nie są do końca akceptowalne.

Pozwalam sobie by poruszyć ten temat, gdyż sama jak już wyżej wspomniałam przejmowałam się tym co ktoś o mnie pomyśli, brałam do siebie opinię innych i uważałam, że muszę robić wszystko tak jak inni. Na szczęście dzisiaj jest już inaczej. Zmieniłam swoje podejście i polecam to każdemu, kto wie o czym mówię i zna ten problem, czyli przejmuje się tym co pomyślą inni.

Jak przestać się przejmować opinią innych?

 

  1. Pierwszą i chyba najważniejszą rzeczą jest, uświadomienie sobie, że szkoda Twoje cennego czasu na martwienie się tym co myślą o Tobie lub o tym co robisz inni! Taki banał, ale jak prawdziwy, ale życie mamy tylko jedno i w dodatku każdy z nas wie jakie ono jest ulotne. Dlatego nie warto tracić czasu na przejmowanie się innymi. Czas biegnie nieubłaganie, dlatego nie marnuj go na przejmowanie się innymi.

2. Tak naprawdę nie każdego obchodzi to, co robimy. Należy sobie uświadomić, że tak naprawdę w większości przypadków, ludzie mają to gdzieś, co robisz i jak robisz, czy też jak wyglądasz. Często to my sami wmawiamy sobie, że ktoś nas skrytykuje, czy będzie się z nas naśmiewał i nie podejmujemy pewnych kroków, tylko i wyłącznie dlatego, że sobie coś wmówiliśmy.

3. To tylko i wyłącznie Twoje życie, więc dlaczego masz się zachowywać tak jak chcą tego inni? Musisz to zapamiętać i myśleć o tym na co dzień, że nikt nie przeżyje Twojego życia za Ciebie i tylko Ty wiesz co jest dla Ciebie najlepsze. Żyj swoim życiem, nie tym, co myślą o Tobie inni. Twoje życie, Twoja sprawa w jaki sposób żyjesz i co robisz.

4. „Jeszcze się taki nie urodził, co by każdemu dogodził” Kto nie zna tego zdania. Chyba każdy choć raz w życiu je gdzieś usłyszał czy też przeczytał. I to jest tzw. święta prawda, bo choćbyś nie wiem co robił to i tak zawsze znajdzie się ktoś, komu nie będzie odpowiadało to co robisz i tyle.

5. Jeśli ktoś krytykuje Ciebie lub Twoje zachowanie, to pamiętaj to jest tylko i wyłącznie opinia tej osoby , to nie jest fakt! Bo ile ludzi tyle opinii, każdy ma prawo do swojego zdania a Ty nie musisz się z każdym zgadzać i brać za prawdę tego, co mówią inni. Jeśli chcesz, żeby ktoś wyraził opinię na temat, który Ciebie dotyczy, miej zawsze na uwadze, to, że to jest tylko opinia tej osoby. Najważniejsze jest, co Ty uważasz za prawdę. Szanuj zdanie innych, ale niekoniecznie musisz się z nim zgadzać.

6.  Po prostu przestań się przejmować i zacznij żyć tak jak chcesz. Niby takie proste a naprawdę często trudne do zrealizowania. Chcąc nie chcąc funkcjonujemy w społeczeństwie z innymi i czasami ciężko jest żyć po swojemu lub inaczej niż wszyscy. Ale tak naprawdę co nas obchodzi to, że komuś nie podoba się to jak żyjemy i co robimy? Jak się głębiej nad tym zastanowisz, to może dojdziesz do tego samego wniosku co ja, że nie warto się przejmować i zacząć żyć po swojemu.

7. Pomyśl, że tak naprawdę szkodzisz sam sobie przejmując się tym co pomyślą inni. A dlatego, że nie robisz rzeczy, które chciałbyś tak naprawdę robić i wzbraniasz się przed tym ze strachu przed opinią. Pomyśl o ile lepsze i piękniejsze byłoby Twoje życie gdybyś robił to, czego tak naprawdę w życiu chcesz, a nie to czego oczekują inni?

8. Uwolnij się od oceniania innych, jeśli sam to robisz. Jeśli sam oceniasz innych przez pryzmat tego jak Ty żyjesz, czy jak Ty byś się zachował w danej sytuacji, skończ z tym! Nigdy nie znamy sytuacji innej osoby i nie mamy prawa jej oceniać, każdy ma prawo do tego by żyć po swojemu. Bądź bardziej tolerancyjny a zobaczysz dostaniesz to samo od innych.

9. Zacznij po prostu żyć swoim życiem! Zacznij robić to co zawsze chciałeś robić, zacznij robić to co lubisz a opinia innych zejdzie na dalszy plan. Marzysz od dawna by zacząć coś robić to rób to, przeszkodą jesteś sam Ty i blokujące Cię myśli.

10. Porzuć strach przed tym, że ktoś się na Ciebie obrazi lub poczuje się urażony. Bo jeśli tak jest i boisz się podjąć pewnych kroków tylko i wyłącznie dlatego,że obawiasz się, iż ktoś będzie na Ciebie zły. To szkoda czasu na taka osobę. Prawdziwy przyjaciel czy po prostu dobry człowiek nie będzie miał Ci za złe, gdy zaczniesz robić coś wychodzącego poza jakieś narzucone ramy. Mądrzy ludzie Cię zrozumią i zaakceptują, Ci mniej mądrzy skrytykują i wytkną palcami, ale po co Ci tacy w Twoim życiu.

11. Zaakceptuj i polub siebie! Bardzo ważne by żyć w zgodzie z samym sobą i lubić siebie. Kiedy już tak będzie to przestaniesz się przejmować innymi i ich opiniami, bo będziesz pewny tego co robisz.

 

Ważna sprawa: Pamiętajmy, by w tym nie przejmowaniu się nie przegiąć w drugą stronę, czyli całkowicie zamknięcie na innych. Tutaj należy uważać. Często mamy w okół siebie osoby, które mają nam coś wartościowego do przekazania i nie warto się na nich zamykać. Ważne by, umieć „przefiltrować” ludzi w okół nas. Ja słucham opinii tylko i wyłącznie tych osób, które w pewnych aspektach są bardziej doświadczone ode mnie i przeżyły podobne sytuacje do moich na własnej skórze. Przyjmujmy konstruktywną krytykę do siebie. Szanujmy siebie nawzajem.  Wystrzegajcie się jednak tych, którzy mają tysiące porad / opinii na temat tego co robicie a same tak naprawdę nie zrobiły nic. Niestety tacy ludzie będą Was dołować, wyśmiewać  i ciągnąć w dół, bo same nie odważyły się żyć po swojemu i często nie chcą by Tobie było lepiej… To smutne ale prawdziwe.

 

Podsumowując, pamiętajmy, że życie mamy tylko jedno, szkoda go zmarnować na zamartwianie się, czy życiem, które nas unieszczęśliwia. Róbmy to co my uważamy za słuszne, nie żyjmy według czyichś reguł. Jeśli żyjemy według własnych zasad jednocześnie nikogo nie krzywdząc, nikomu nic do tego. Dlatego warto wziąć życie w swoje ręce i po prostu żyć tak jak my tego chcemy.

 

Ja przestałam już przejmować się tym co myślą o mnie inni i jest mi z tym o wiele lepiej 🙂  Choć muszę przyznać, że zdarza mi się czasem pomyśleć o tym „co ktoś sobie pomyśli”, ale takich momentów jest w moim życiu bardzo mało.

 

Jak jest z Wami, kto zna ten problem? Może macie jeszcze jakieś rady dla innych?

Polecam również mój wpis o tym jak uwierzyć w siebie 🙂

 

Dziękuję za uwagę i do następnego

Pozdrawiam

Kasia

 

6 myśli w temacie “Jak przestać przejmować się opinią innych?”

  1. witam Kasiu ,znam to uczucie zbyt dobrze 🙁 chyba muszę zacząć te zasady czytać codziennie , wtedy może zakoduje je sobie głęboko w umyśle. Pozdrawiam

    1. Tak gorąco polecam wracać do tego często 🙂 Tego nie da się oduczyć „od tak”, ale najważniejsze, że można a kiedy nam się już uda, to uczucie jest wspaniałe 🙂

  2. Prawda jest taka, że to nam się tylko wydaje, że ktoś sobie może o nas coś niepochlebnego pomyśleć, tym czasem tak naprawdę większość ludzi ma to głęboko gdzieś, co robimy czy jak wyglądamy. Druga kwestia jest taka, że opinii innych nie można zmienić, nie mamy wpływu na to, co kto sobie o nas pomyśli, więc jaki sens ma przejmowanie się tym. :):)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *